Jakub Marek, reprezentant ČR v triatlonu

Jakub Marek junior se narodil 24.4.2003 ve Svitavách. Již od malička byl rodiči vedený ke sportu. Vyzkoušel si od boxu, fotbalu či volejbalu úplně vše. Nejvíce se Jakubovi zalíbilo plavání, časem k tomu přidal atletiku a nakonec ještě kolo. Tím se z Jakuba stal triatlonista. Ve 13ti letech se rozhodl, že půjde za svým snem, a to jednoho dne startovat na olympijských hrách. Proto pohodlí domova vyměnil za internát v Brně, kde začal chodit na Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka. Brno se mu natolik zalíbilo, že se zde rozhodl zůstat a pokračovat ve studiu na Masarykově univerzitě.

Od roku 2018 patřil do výběru dorostenecké/juniorské reprezentace. Začal objíždět Evropské poháry juniorů, kde se mu začalo dařit a probojoval se na mistrovství Evropy juniorů. Od roku 2023 pro Jakuba začala zcela nová etapa v triatlonu, přestoupil do elitní kategorie mužů. Díky výsledkům z minulých let byl vybrán do reprezentace kategorie U23 a stal se sportovcem resortního centra MŠMT VSC Victoria. V současné době objíždí kontinentální poháry, aby se posouval mezinárodním žebříčkem WT vzhůru a jednou se dostal na olympijské hry.

Markovo motto: „Kde je vůle, tam je cesta. Věřím totiž, že pokud se člověk dokáže v životě pro něco obětovat, tak může dosáhnout všeho, co si jen pomyslí.“

V sobotu 13.4.2024 se Jakub zúčastnil Mistrovství světa v etriatlonu v Londýně. Na startovní listinu se dostalo 30 mužů a 30 žen z celého světa, kteří byli rozděleni do dopoledních rozjížděk po deseti závodnících. Šampionát přitom kombinuje skutečné výkony s virtuálním závoděním – plave se v bazénu, cyklistická část se jede na trenažeru, pro běh se využívá pás. V rámci každé rozjížďky přitom závodníci absolvovali dva starty o distancích 0,2 -4-1 km. Z každé postoupili dva nejlepší a další  čtyři triatleti s nejlepšími časy. Jakubovi se, bohužel, v nabité konkurenci nepodařilo postoupit do večerního finále, ale byly to pro něho cenné zkušenosti do dalších závodů.